
Visningssentre formidler godt om havbruksnæringen
Av Menon Economics

Bilde: Norsk Havbrukssenter
Med finansiering fra FHF (Fiskeri- og havbruksnæringens forskningsfinansiering) har Menon analysert visningssentrene i havbruksnæringen. Arbeidet er gjennomført i samarbeid med Vitensenteret VilVite i Bergen.
Analysen bygger på en bred og dyp kartlegging av egenskaper ved sentrene som ikke tidligere er dokumentert. Vi har belyst nøkkelegenskaper ved alle sentrene gjennom en spørreundersøkelse og løpende rapportering av besøksstatistikk. Vi har i tillegg gjennomført feltstudier på ti visningssentre. Vi har vurdert utstillingene til disse sentrene i detalj både med hensyn til formidlingsfaglige og havbruksfaglige egenskaper, og vi har også fulgt besøksgrupper.
Formålet med visningstillatelsene er at de skal bidra til å styrke publikums kunnskap om akvakulturnæringen. Visningssentrenes suksess er overordnet sett dermed en funksjon av hvor mange de når, og hvor godt de formidler innsikt om næringen. I lys av at besøkstallene er gode, og at kvaliteten på formidlingen jevnt over framstår som høy, er vår samlede vurdering at visningssentrene lykkes godt med ordningens formål om å styrke publikums kunnskap om akvakulturnæringen.
Kontaktperson:

Aktuelt

Ny rapport: Kartlegging av musikkfeltets pengestrømmer og verdikjeder

Hva er den samfunnsøkonomiske kostnaden ved manglende nettilknytning ved behov – og hvordan kan regulering bidra til raskere tilknytning?
